Son zamanlarda teknolojinin gündemi 3D yazıcılar üzerine ve çoğumuz bu 3D yazıcıların neler yapabileceklerini bilmiyoruz. Bu yazıyı okuyarak ve videoları izleyerek bilgi sahibi olabilirsiniz.

Son zamanlarda blogumuzda çok 3D yazıcılar hakkında bir kaç haber yaptık. Gerçekten çok farklı bir donanım. Yazıcı deyip geçmeyin lütfen 🙂 . Bu 3D yazıcı ile neler yapıldı neler. Daha önceki yazılarımızı okumayanlar için bir özet geçelim. Bu 3D yazıcıların çok farklı türleri var. Şuan en gelişmişi diyebileceğimiz bir yazıcı bir ürünü lazer ışığı ile bilgisayara yansıtıyor ve ardından o ürünü yazıcı birebir olarak kopyalıyor ve ürünün aynısını size veriyor.

3D Yazıcı Elbise

3D Yazıcı ile yapılmış bir elbise

Bu zamana kadar bu yazıcılar ile elbiseler, ayakkabılar, maketler, heykeller, süs eşyaları, oyuncaklar yapıldı. Ayrıca en gelişmiş 3D yazıcı ile insan organı bile yapıldı. Tabi organdan kastım böbrek, akciğer, kalp değil. Kulak, burun, bacak, el gibi organlar yapıldı. Fakat henüz bir insana nakil yapılamadı. Bunun yapılabilmesi için Japon bilim adamları denemelerine devam ediyorlar.

3D Yazıcı Kulak

3D yazıcı ile yapılmış bir kulak

Yazıyı aslında kısa yazmayı planlıyordum fakat laf lafı açtı ve şuan insanların yazdıklarımı okurken sıkılmış gibi olduklarını düşünüyorum. Bu yüzden hemen sözü burada noktalıyorum ve 3D yazıcılar ile ilgili bir kaç belgesel türünde kısa videolar buldum. Sizlerle paylaşmak istiyorum. Videoların hepsi İngilizce, fakat İngilizce’yi hiç bilmeseniz bile 3D yazıcılar üzerine sitede bugüne kadar yazılmış makaleleri okuyarak bir kaç bilgi sahibi olabilirsiniz.

3D Yazıcı Heykel

3D yazıcı ile yapılmış küçük heykeller

Bu videoda size ilk paragrafın son cümlesinde bahsettiğim birebir kopyalama işlemi anlatılıyor. Bir hırdavat eşyası bakın nasıl 3D yazıcı ile birebir olarak kopyalanıyor.

Bu video ise 2012 yılında Londra‘da 3D yazıcılar üzerine yapılan bir fuarda çekilmiş. Çok farklı ürünler yapılmış. “3D yazıcılar ile neler yapılabilir?” sorusuna tamamı ile cevap veren bir video olmuş.

Bu videoda bir ürün incelemesi yapılmış. Videoyu sunan kişi 3D yazıcı hakkında güzel bilgiler veriyor. Ayrıca bu ilk izlediğiniz videoda yer alan büyük 3D yazıcılardan değil. Biraz daha küçük ofis ve ev ortamı için yapılmış bir yazıcı. Fakat kötü özelliği diğerlerine göre daha yavaş çalışması.

Sonuncu videoda ise -bir gün 3D yazıcınız olursa- 3D yazıcınızı Windows 8.1 ile nasıl kullanabilirsiniz üzerine yapılmış bir video. 2 farklı ürün var ve bu ürünler ile nasıl çıktılar alabileceğinizi gösteriyor.

Bugünlük benden bu kadar 3D yazıcılar üzerine güzel ve faydalı bir yazı olduğunu düşünüyorum. Son olarak; 3D yazıcılar ile ilgili haberleri kaçırmak istemiyorsanız, aşağıdaki adresi bir reader kullanıyorsanız, eklemelisiniz.
http://teknofiber.net/haber/3d-yazici/feed

İlgili Yazılar

Yorum Yap