Ünlü sosyal paylaşım sitesi Facebook’un, kullanıcılarına ait özel mesajları reklam ve araştırma şirketlerine sattığı şüphesi ortalığı karıştırdı.

Facebook uygulaması ile daha önceki dönemlerde kullanıcı resimlerinin satıldığı gibi birçok konuda zan altında kalmıştı. Son olarak Michael Hurley ve Matthew Campbell adlı iki Facebook kullanıcısı, Facebook kullanıcılarının özel mesajlarını taradığı ve bunlardan bilgi toplayıp araştırma şirketlerine sattığı iddiası ile siteye dava açtılar.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletinde açılan dava sonucu, sosyal medya sitesi Facebook’un kullanıcı bilgilerinin gizliliği ilkesini ihlal ettiği iddiası doğrulanırsa,  Facebook yetkilileri ihlalin gerçekleştiği her gün için 100 dolar ödeme yapmak zorunda kalacak. Yapılan ödemeler,  hakkı ihlal edilen herkes için hesaplandığında iddia doğru çıkarsa Facebook yetkilileri ağır bir bedelle karşı karşıya kalabilirler.

Facebook son zamanlarda gizlilik konusunda büyük önlemler almasına rağmen bazı şeyleri unutmuş gibi görünüyor. Daha öncede gizlilik konusunda bir çok dava açılmıştı. Fakat bu dava diğerlerinden biraz daha farklı, dava Facebook için olumsuz sonuçlanırsa kullanıcılar siteden soğuyacak ve belkide sitenin sonunu bile getirebilecek bir dava bile olabilir.

İlgili Yazılar

Yorum Yap