BEGLER AŞ’nin yönetim kurulu üyesi Melih Yıldız Anadolu Ajansına yaptığı röportajda yerli araba ile ilgili birkaç bilgi paylaştı.

Bu haberi yaptığım için mutluyum. Sonunda yerli otomobil üretebileceğiz. BEGLER AŞ‘nin yönetiminde bulunan ve araştırma geliştirme sorumlusu Melih Yıldız, Anadolu Ajansı ile yaptığı bir röportajda yerli otomobil hakkında birkaç bilgiyi paylaştı.

Melih Yıldız, Eskişehir‘de elektrik firmasında çalıştığı sırada bir otomobil firması ile işbirği yaptılar. Ardından bir firma kurdular. Bu firma 2013 yılının mayıs ayında kurulmuştu. TUBİTAK‘ın yerli otomobil konusunda yaptığı çağrılar üzerine Melih Yıldız ve ekibi iki tip araba tasarladılar. Bir araba spor olarak tasarlanırken, bir diğeri ise aile otomobili olarak dizayn edildi. Bu iki araba uzun araştırmalar sonucu üzerine tasarlandı. Bu araştırmalar bir anket ile insanlara “Nasıl bir araba isterdiniz?” tarzında soruldu.

Yerli Spor Araba

Yerli Spor Araba Tasarımı

Otomobiller elektrikli ve tam şarjda 160 kilometreye kadar gidebiliyorlar. Yerli araba için 11 farklı şirket ile çalışılmış. Yerli arabaların 2017’ye kadar çıkması bekleniyor.

Yorum Yap