Telefon satışları bu yıl çok yükseldi fakat aynı şey bilgisayarlar içinde söylenemez. Yapılan araştırmalarda bilgisayar satışlarının düştüğünü, telefon satışlarının arttığını söylüyor.

Son zamanlarda telefon sektörü çok hızlı gelişti ve gelişmeye de devam ediyor. Son 2,5 yılda telefon satışları büyük hızda artıyor fakat son 1 senede bilgisayar satışlarına çok büyük etkisi oldu. Artık telefonlar ve tabletler çok satılırken, masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar daha az satılıyor. Nedeni bir bilgisayarın işlevini bir telefonunda yapabilmesi ve bilgisayarların uzun ömürlü olduğu söyleniyor. Yani siz bilgisayarda yapabileceğiniz işleri telefonda da yapabiliyorsunuz. İnsanlar için telefon daha cazip geliyor.

Bilgisayar firmaların da son zamanlarda zarara uğradığını görüyoruz. Yapılan bir araştırmada aşağıdaki tablo paylaşıldı. 2013 senesinde en çok satan firma 14.9 milyon satış ile Lenovo olmuş. Bu Lenovo için güzel bir satış ama diğer firmalar için aynısını söyleyemeyiz. HP, Asus, Acer ve diğer firmalar satış konusunda oldukça düşmüş.

2013 Bilgisayar Satışları

2013 Bilgisayar Satışları

Yani bu tablodan ve araştırmadan anlaşılan şey, artık telefon ve tabletler bilgisayarlardan daha fazla satılıyor. Zaten firmalar bunun fark ettiler ve neredeyse her firma tablet yada telefon çıkardı. Belki bu sene bilgisayarlar için iyi bir sene olur. Belki de bilgisayar satışları daha da düşebilir…

İlgili Yazılar

Yorum Yap