Günümüzde çocukların, internet üzerinden oynadıkları her oyunun eğlendirici ve öğretici özelliği olduğu söylenemez. Öyle oyunlar var ki çocukların bunlardan uzak tutulması gerekiyor. Balıkesir valiliği bunu görmüş olacak ki, il dahilindeki internet kafelerde bazı internet oyunlarının oynanmasını yasaklamış.

Balıkesir valiliği tarafından yapılan geniş çaplı araştırma sonucu, çocukların gelişimine olumsuz katkısı olacak şiddet, uyuşturucu gibi kötü alışkanlıklara yönelten  oyunlar belirlenip, bunların internet kafelerde oynatılması yasaklandı.

Balıkesir Yasaklanan Oyunlar

Balıkesir’de Yasaklanan Oyunların Listesi

Çete faaliyetlerini konu alan GTA, usta tetikçi oyunu Hitman, vampirlere karşı savaş verdiğiniz Bloodrayne 1 ve 2 serileri, Vietnam savaşını kurgulayan Battlefield, mafya oyunu olan The Godfather, ve planlı cinayetlerin strateji online oyunu olan Metin 2 Balıkesir valiliği tarafından yasaklanan oyunlar arasında bulunuyor. Bu yasaklanma olayı başta aileleri çok sevindirdi. Çünkü bu oyunlar, çocukların çok büyük ilgisini çekiyor, bağımlı yapıyor ve diğer oyunlar gibi de çocuklara pek sıkıcı gelmiyor. Bu yüzden okula giden bireyler, bazen okuldan kaçıp bu oyunları oynamaya gidebiliyorlar. Az önce saydığımız oyunlar Balıkesir’de yasaklandı. Ayrıca ileriki zamanlarda bu yasaklanan oyunların sayısı arttırılarak, çocukların sosyal hayata sahip olması da sağlanabilecek.

Yorum Yap