Onpage arama motoru optimizasyonu, sitenin tasarımını ve içeriğini arama motorlarına karşı optimize etmek demektir. Doğru bir şekilde Onpage SEO yapıldığı zaman, bazı kelimelerde direk üst sıralara çıkabiliyorsunuz. Bu yazıyı 2’ye ayırdım. Bu ilk yazı bir sonraki yazıyıda teknofiber.net’te sizlere aktaracağım.

Büyük firmalarda arama motoru optimizasyonu uzmanı olarak çalışanlar 2 gruba ayrılırlar. Bir grup onpage ile ilgilenirken diğer bir grup ise sitenin offpage optimizasyonu ile ilgilenir. Onpage konusundan iyi anlayan biri olarak bu yazıda sizlere onpage optimizayonu ile ilgili önemli ipuçları vereceğim.

1. Özgün İçerik

Blog Hocam’da da çok sık duyduğunuz kelimelerden birisi özgün içeriktir. Bunu bende kesinlikle söylüyorum ve kendi teknoloji blogum olan Teknofiber’de de bunu hep uyguluyorum. Eğer özgün içeriğiniz yoksa sakın yüksek sıralara çıkmayı hedeflemeyin. Fakat şöyle bir şey olabilir. Diyelimki siz aylık 50 tane yazı giriyorsunuz ve bunların hepsi özgün. Bazen istisnalar olabilir. 50 yazı giriyorsanız 5-10 tanede alıntı içerik girebilirsiniz. Bunun zararı çok fazla olmaz.

2. Sitenizdeki CSS hatalarını minimuma indirmeye çalışın!

Temanızdaki, CSS hataları 100’ün üzerindeyse bu hataları düzeltmeye çalışın. 15-20 hatanız varsa çok fazla önemli değil fakat W3C’nin belirlediği kriterlere uymanız gerektiğinide arama motorları tarafından belirtilmekte. CSS hatalarınızı öğrenmek için webmaster forumlarında bulunan seo araçlarından faydalanabilirsiniz. Benim bu konuda en çok kullandığım site WMaracı.

3. Meta etiketlerini unutmayın!

Tüm arama motorlarının ilk baktıkları şey meta etiketleridir. Bunları doğru girmelisiniz. En önemli etiketler description, keyword, language gibi etiketler sitenizde mutlaka olmalı. Diğer meta etiketlere bakmak için daha önce bu blogta yazdığım yazıya bakabilirsiniz. http://teknofiber.net/2013/12/sitelerde-kullanilmasi-gereken-meta-etiketleri.html

Meta Etiketleri

Meta etiketlerinin Google’da görünümü

4. Header etiketlerini Doğru Kullanın!

<h1>, <h2>, <h3> gibi başlık etiketleri var. H6’ya kadar gitmekte. Bunları doğru kullandığınızda yazılarınız biraz daha üst sıralara çıkacaktır.

Header etiketleri

Header etiketlerinin kullanımı

5. Sitenizin Dosyalarını Sıkıştırın

Sitenizin javascript ve css dosyalarını sıkıştırarak sitenizi daha hızlı bir hale getirebilirsiniz. Buda sitenizin yukarı sıralarda çıkmasını etkileyecektir.

6. Dışarıya Çok Fazla Link Vermeyin!

Dış link sayınızın az olması sitenizin kalitesi bakımından önemlidir. 10’dan fazla dış linki bulunan güçsüz blogların kalitesi düşüktür. Fakat siteniz güçlüyse çok fazla bir sıkıntı olmaz. Güçsüzse bu size olumsuz yönde geri dönecektir.

7. Nofollow Kullanımı

Dışarıya verdiğiniz önemsiz linkleri nofollow etiketi ile link tipini belirtebilirsiniz. Nofollow etiketi verilmiş linkler  sitenize zarar vermez. Verilen anasiteye de çok fazla katkı sağlamaz.

Örnek : <a href=” http://teknofiber.net/” rel=”nofollow”>Teknofiber</a>

İlgili Yazılar

Yorum Yap