Bir çok okul ve devlet kurumunda şuan F klavye kullanılıyor. 2017 yılının sonuna kadar da F klavye kullanılması devlet kurumlarında zorunlu olacak.

F klavye ile Türkçe kelimeler daha kolay yazılıyor ve insan beyni ve eller bu klavye türü ile daha az yoruluyor. Buda devlet kurumlarında bilgisayarda çalışanlar için daha az yorucu bir iş olacak. Bartın Üniversitesi dekanı profesör doktor Firdevs Güneş‘in bir araştırmasına göre, “Q klavye İngilizce ve diğer dillerin kelimesine göre yapılmış bir klavye türüdür. F klavye ise Türkçe harflere göre yapılmıştır ve Türkçe karakterler ile yazmak daha kolaydır” açıklamasını yaptı. Ayrıca yeni çıkan bir yasaya göre ise devlet dairelerinde de en geç 2017’ye kadar F klavye kullanılması zorunlu olacak.

F klavye

F klavye

F Klavyenin Kolaylıkları!

F klavye ile yazmak beyni ve bilekleri daha az yorar, buda devlet kurumlarında çalışanlar için daha verimli olacaktır. Ayrıca Türkçe kelimeler daha da hızlı yazılacaktır. F klavyede Sol el daha az kullanılmakta, sağ el ise biraz daha fazla kullanılmakta.

Örneğin; kilim, koyun, okul, önlük gibi kelimeleri yazmak istediğinizde, Q klavye F klavyeye göre daha zor bir şekilde yazılacaktır.

F klavye ile Q klavye Arasındaki Farklar!

Q klavye İngilizce’ye göre yapıldığı için İngilizce kelimelerde en çok kullanılan harfler ortada bulunmakta, en az kullanılanlarda kenarlara atılmış. F klavye ise Türkçe dilini esas aldığı için Türkçe’de kullanılan kelimelerin harfleri ortada olduğu için daha kolay yazılmakta.

 

İlgili Yazılar

Yorum Yap