Blogger tabanlı bir blogunuz var ve bu blogu biraz daha profesyonelleştirmek için WordPress’e taşımak istiyorsunuz. Peki sitenizi taşırken oluşabilecek sorunları biliyor musunuz?

Her hafta yayımlanan bloglar için ipuçları yazı dizimizde bu hafta ‘Blogger alt tabanlı blogu olan ve WordPress’e geçmek isteyenler’ için yaşayabilecekleri sorunlara değindik.

Blogunuzu taşıdıktan sonra en önemli şey, linklerinizin değişmemesidir. Bu arama motorları için çok önemlidir. Eğer sitenizdeki bir yazının linki Blogger kullanırken, example.com/deneme-yazi.html şeklindeyse, WordPress‘e geçtikten sonra da aynı şekilde olmalı.

Diyelim ki sitenizin tüm link yapısı değişti ve Google botları bunu gördü. Webmaster tools‘ta bir çok linkin silindiğini göreceksiniz. Bunlar direkt 404 hatası verir ve linklerinizin kayıplarından dolayı siteniz arama sıralamalarında çok fazla yükseğe çıkmaz. Buda organik hitinizi büyük ölçüda etkiler. Burada 301 yönlendirme yaparak eski yazılarınıza yönlendirebilirsiniz. 301 yönlendirmenin ne olduğunu ve nasıl yapılacağını bilmiyorsanız buradaki yazıya bakabilirsiniz; (bkz. 301 Yönlendirme Nasıl Yapılır?)

Link Yapınız Blogger’daki Gibi Olsun!

Blogunuzu taşıdıktan sonar ilk yapmanız gereken ilk şey link yapınızı bloggerdaki gibi yapmak. Ayarlar kısmından kalıcı bağlantılar yolunu takip edin ve genel ayarlarda özel yapı olarak seçmelisiniz. Bu özel yapıyı ise şu şekilde girmelisiniz; teknofiber.net/2013/12/yazi-1.html , yani teknofiber.net/yıl-ay/yazı.html şeklinde olmalı.

Kalıcı Bağlantı

Kalıcı Bağlantınız Böyle Olmalı

Eğer bunu yapmadıysanız önceki yazılarınızı bloggerdaki yapıya gore uyarlamalısınız yada 301 yönlendirme yapmalısınız. Bunu yapmazsanız, linkler değiştiği için Google botları bloggerda yazdığınız yazıları bulamayacaktır ve webmaster toolsta da hata olarak gösterecektir. Buda sitenize büyük kayıp verir.
Önemli Not: 301 yönlendirmenin bir çok çeşidi var ve HTAccess ile yönlendirme yaparsanız sizing için daha kolay, daha pratik ve daha iyi olur. Linklerinizi Blogger’daki gibi ayarladıysanız, başka bir sorunla karşılaşmazsınız. Bu konu hakkında tecrübeliyim ve bir sorunuz olursa yorum atarak sorabilirsiniz.

Yorum Yap

 • Okan

  Merhaba benim sorunum şu

  Yakın zamanda blogger bloğumu sildi (telif içerik nedeni ile) ben de düzenli içerik yedeği alıyordum ve kendi sunucuma geçip wordpress kurdum. Dolayısı ile yayınları da aktardım fakat yayın linkleri ile wordpress link yapısı uymadığı için google da 4 bine yakın 404 hatası baş gösterdi. Benim bunları ivedi biçimde yok etmem gerekiyor. Yeni sitemap oluşturup wordpress yapısına uygun biçimde linkleri yeniden dizine yolladım. Fakat bu 404 hatası veren eski linkleri nasıl yok edebilirm yani googledan kaldırabilirim ? Çare olarak 301 yönlendirmesi yapın yeni linklere denmiş fakat çözemedim. Yardımcı olabilirsiniz sevinirim. Teşekkürler, yazı çok güzeldi, kaleminize sağlık.

  • Blogger’ın URL yapısı site.com/tarih/yazi-adi.html şeklinde. Sizinde WordPress’te URL yapısını bu şekilde yapmanız gerekiyor.

   URL yapısını değiştirmek için Ayarlar > kalıcı bağlantılar sayfasına gidin. Buradaki ayarlardan en altta bulunan özeli seçin ve oradaki kutuya aşağıdakileri yazın.
   /%year%/%monthnum%/%postname%.html
   Bu şekilde kaydettikten sonra yazılarınız Blogger’daki gibi URL yapısına sahip olacaktır.

   Diğer bir yol ise 301 yönlendirme. Onun nasıl yapılacağını da https://teknofiber.net/2013/12/301-yonlendirme-nedir-nasil-yapilir.html bu yazımda anlatmıştım.

   Ayrıca bu Simple 301 Redirects adlı WordPress eklentisiyle de 301 yönlendirme yapabilirsiniz.

   • Okan

    Blogger’ın URL yapısının büyük bir kısmına el ile blogger kullandığımda eklemeler yaptığım için 2200 yayın var. Bu şekilde olmuyor maalesef. Fakat 301 yönlendirmeyi nasıl yapacağım konusunda tereddütlerim var. Zira 301 yönlendirme farklı bir alan adı alırsak yapmamız gereken bir şey değil mi ? Benim alan adım değişmedi sadece sunucu ip ve dns değişikliği yaşadım. 404 hatası veren yayınları toplu halde kaldırsam url kaldır dan sizce nasıl olur ?

    • URL’yi kendin el ile değiştirmişsen kalıcı bağlantı olayı maalesef olmaz. Ancak 301 yönlendirme ile çözebilirsin.

     301 yönlendirme bir URL’yi başka URL ismine taşımak için kullanılır. Alan adın değişmese bile 301 yönlendirme ile önceki bağlantıları yeni bağlantıya yönlendirmen gerekir. 301 yönlendirme ile aslında arama motorlarına “Benim şu sayfamın URL’si değişti, artık ben bu URL’yi değil yeni URL’yi kullanacağım.” demiş olursun.

     301 yönlendirmeyi eklentiler sayesinde WordPress’te yapmak çok daha kolay. Aşağıdaki video sana yardımcı olacaktır.

 • ünal

  bende bloggerdan wp ye tasıyacağım siz yardımcı olurmusunuz hit kaybı yasamak istemiyorum emeiğinizz karslılıgın alırsınız.

  • Merhaba Ünal, anlatıldığı şekilde yaparsan hiç bir sorun yaşamazsız. Sana bu konuda yardım edebiliriz. Bize takıldığın yerleri sorabilirsin. İyi bloglamalar.