Hayatımıza iyiden iyiye girmeye başlayan Google sadece arama motoru olarak hizmet vermekten başka bir çok alanda da hizmet vermeye devam ediyor.

Ülkemizde yürürlüğe girmiş olan internetini koru uygulamanın bir benzerini de Google Chrome Supervised User yani denetlenen kullanıcı olarak piyasaya çıkmaya hazırlanıyor. Bu uygulamadaki amaç çocukların hangi saatte ve hangi tarihte hangi sitelere girip dolaştığını denetlemektir. Diğer bir özellik ise Google Chrome’un birden fazla kullanıcı hesabı açabilmesi ve bu kullanıcıların ayrı ayrı denetlenebilir olmasıdır. Uygulamanın asıl amacı interneti komple yasaklamak yerine denetimli olarak internet kullanımını denetlemektir. Bu uygulamanın ne kadar başarılı olacağı hakkında ise bazı şüpheleri de beraberinde getirmektedir. Bu özelliğin sadece Google’ın geliştirmiş olduğu tarayıcı olan chrome tarayıcılarında olacağından dolayı diğer tarayıcılar ile giriş yapıldığında denetimin olmayacağını veya chrome kullanılsa bile oturum açmadan uygulamanın geçerliğini yitireceği için pekte tutulacağı ön görülmemektedir. Belki diğer tarayıcılar için Google ek bir toolbar yapabilir. Bunu da ilerleyen zamanlarda göreceğiz.

Şuan beta sürümünde olan bu program Google tablet ile test aşamasının tanıtımı yapılmıştır.

Supervised User

Henüz test yani beta aşamasında olan uygulamada ilerleyen zamanlarda dizüstü ve akıllı telefonlar içinde geliştirebileceği söylenmektedir. Daha ayrıntılı bilgi almak için Chrome kullanıcıları bu linke tıklayarak gidip kullanıcı girişi yaptıktan sonra uygulamayı inceleyebilirler.

İlgili Yazılar

Yorum Yap