Google arama reklamı olan Adwords ile mi daha çok gelir elde edebilirsiniz? Yoksa SEO yaparak mı? Bu soruların cevabını bu yazımda sizlerle paylaştım.

Aslında bu sorunun cevabı internette yaptığınız projeden, projeye göre değişir. Çok rekabetli bir sektör ise SEO yapmanız zorlaşır. Misal Bir tatil siteniz var. Bu site üzerinden insanlara tatil satacaksınız. İlk önce sayfanızı optimize etmeniz gerekiyor daha sonrada bir sektör araştırması yapmanız gerekiyor. SEO ile yükselmiş sitelere bakın ve büyük firmaların SEO ile yükseldiğini göreceksiniz. O SEO ile yükselmiş sitelerin istatistiklerine bakın. Birçok webmaster forumunda sitelerin istatistiklerine bakabilirsiniz (wmaracı, fuub…). Benim gördüğüm kadarıyla, gerçekten çok zorlu bir sektör tatil sitesi projesi. Burada SEO ile yükselmeniz çok zor. Bugün bu işe başlasanız ancak 6 ay sonra ikinci yada üçüncü sayfaya yerleşirsiniz. Bu sektöre girmeyi çok istiyorsanız paranızın çok olması gerekiyor. Bu işten hemen meyve yemek istiyorsanız Adwords’e çıkmanız gerekiyor. İşte bu tür sektörlerde Adwords yapmalısınız. Aksi halde SEO ile kısa sürede sitenizi çıkartamazsınız.

Bir örnek daha verelim. Örneğin, bir blog, portal, haber, oyun sitesi yapmak istiyorsanız, bu sektörlerde SEO yapacaksınız. Tabi ki sosyal medyadanda ayağınızı çekmemeniz gerekiyor. Umarım sizler için yararlı bir yazı olmuştur. Bir sonraki SEO&SEM yazımda görüşmek üzere…

Yorum Yap