Google’ın 15. Doğum gününde, yayımladığı yeni algoritması olan Hummingbird (sinek kuşu) ile, Google‘da yavaş yavaş değişikliklikler başladı bile. Bugün Google aramasında bir yenilik gördüm. Bu yenilik alışveriş siteleri (e ticaret) için yapılmış. Örneğin s4 diye aradığımda, sağ tarafta Adwords’e çıkan yani reklam veren alışveriş sitelerinin reklamlarını gördüm. Bu gayet normal fakat önceden tüm reklamlar yazı olarak çıkarken şimdi bazı kelimelerde görsel reklamlar çıkmakta.

Bazı kelimeler dediğim aramalar, e ticaret sitelerinde bulunan ürünler. Bu uygulama yeni olduğundan dolayı, şimdilik sadece birkaç aramada çıkmakta. Fiyatlarınında yazması insanların ürünleri karşılaştırmasını kolaylaştıracaktır. Bunu yapan bir kaç site vardı zaten. Google’ın bu uygulamayı yapması, bu sitelerin sonunu belkide getirecektir. Bu uygulama parası olan büyük e ticaret siteleri için iyi ama peki küçük e ticaret siteleri ne yapacak? Bu sorunun cevabını ilerleyen zamanlardaki bir yorum makalemde paylaşacağım…

Not: Bu uygulamayı sabah baktığımda gördüm. Bu akşamda bu konuyla ilgili makale hazırladığımda, tekrar Samsung s4 yazdığımda çıkmadı. Google,belkide bu uygulamayı şimdilik test ediyor olabilir.

İlgili Yazılar

Yorum Yap