Büyük firmaların yada tanınmış kişilerin Facebook sayfalarına baktığımız zaman, tab menülerin olduğunu görüyoruz. Hatta firmalar kampanyalarını sadece web sayfalarında değil, sosyal medyaya da taşımış durumda. Örneğin Galatasaray’ın Facebook hesabına girdiğimiz zaman bir çok tab menü görebiliyoruz. Taraftarlar, bu tab menüler sayesinde kampanyaları ve kullanıcıların işine yarayabilecek araçları görebiliyorlar. Aslında bu tab menüler kullanıcıların rahat edebilmesinin yanında bir prestij göstergesidir. Bu tab menüleri yaptırmak için firmalara ücretlerde ödenip yaptırılıyor. Fakat sizin yeterli paranız yoksa, hiç dert değil güzel ve basit bir tab menü oluşturabilirsiniz. Fakat bu basit menüde malesef tamamen ücretsiz değil. İlk önce bir web site ve SSL sertifikasına sahibi olmalısınız. Bunlara sahipseniz hemen aşağıdaki maddeleri uygulayarak, güzel bir tab menü oluşturabilirsiniz.

  1. İlk önce Facebook’un Geliştirici sayfasından bir uygulama oluşturacağız. Developer sayfasına gitmek için bu linke tıklayabilirsiniz (https://developers.facebook.com/apps) . Ardından, yeni uygulama oluştur butonuna tıklayarak yeni bir uygulama oluşturmuş oluyoruz.
  2. Daha sonra gerekli alanları doldurduruyoruz ve güvenlik kodu karşımıza çıkıyor. Güvenlik kodunuda girdikten sonra uygulamamız oluşuyor ve şimdi sırada, uygulamayı aktif etmek kaldı. Kum Havuzu Modu bölümünün seçeneğini kapatırsak, uygulama aktif olacaktır.
  3. Ardından en altta sayfa sekmesi bölümünden, gerekli alanları dolduruyoruz. Daha bu url’yi ( https://www.facebook.com/dialog/pagetab?next=http://facebook.com&app_id=APP_ID ) kendinize göre doldurun. Url’nin son kısmına kendi Facebook uygulamanızın kimliğini yapıştırın ve giriş yapın. Ardından uygulumanızı hangi sayfaya eklemek istediğinizi soracaktır. Sayfanızı seçtikten sonra, uygulamanız sayfanıza başarıyla eklenmiş olacaktır.

Not: SSL sertifikanız yoksa Facebook tab menü sayfanızda gözükmeyecektir.

İlgili Yazılar

Yorum Yap