Facebook kullanıcılarının sıkıntı çektiği en büyük noktalardan birisi gizlilik ayarlarıdır. Bu yazımızı okuyarak sizde kendi Facebook profilinizi düzenleyebilirsiniz

Bir çoğumuzun Facebook hesabı vardır. Facebook kullanıcılarının sıkıntı yaşadığı noktalardan birisi gizlilik. Bu sıkıntıyı sizlerde çekiyorsanız şimdi sizlere vereceğim beş madde ile sizde Facebook’ta gizlilik ayarlarınızı yapabilirsiniz. Aksi halde, Facebook’un yeni teknolojisi olan Graph Search ile tüm bilgileriniz ve paylaşımlarınız gözükebilir. Grap Search şuan Türkiye’de aktif değil fakat kısa bir süre sonra Türkiye’de de uygulanacak. Başka insanların sizin profilinizi, fotoğraflarınızı yada bilgilerinizi görmesini istemiyorsanız bu beş maddeye sırasıyle uymalısınız.

 1. Facebook hesabınızın gizliliğini düzenlemek için ilk olarak sağ üst tarafta bulunan açılır menüyü açarak gizlilik ayarları linkine tıklayabilirsiniz.
 2. Açılan sayfada, sol tarafta bir çok bölüm göreceksiniz. Gizlilik ayarlarınız için gizlilik linkine tıklayınız.
 3. Daha sonra bu sayfadan gerekli düzenlemelerinizi yapabilirsiniz. (Eğer Facebook hesabınız 18 yaş altında ise Facebook zaten sizin bazı bölümlerinizi otomatik olarak gizlemektedir.)
 4. Paylaşımlarınızı sadece arkadaş çevreniz ile paylaşmak istiyorsanız, “Paylaştıklarımı kimler görebilir?” bölümünde arkadaşlar seçeneğini seçmelisiniz.
 5. Şimdide gelelim Grap Search uygulaması için tedbir almaya. Yine aynı sayfada “Aramada beni kimler bulabilir?” seçeneğinide kendinize göre belirleyebilirsiniz. Eğer herkes yaparsanız sizi herkes aramalarda görebilir. Arkadaşlarımın arkadaşları yaparsanız, sadece sizin arkadaşlarınızın arkadaşları sizi görebilir. Bu seçeneği arkadaşlar yaparsanız sizi kimse aramalarda bulamaz (arkadaşlarınız hariç).

İşte bu beş madde ile sizde Graph Search uygulaması için tedbirinizi almış oluyorsunuz. Aslında bu arama teknolojisi zararlı değil fakat gizlilik bakımından biraz kötü diyebiliriz fakat işimizi çok rahatlatacak bir arama motoru geliştirmişler. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere…

İlgili Yazılar

Yorum Yap

 • Doğan Gönül

  güzel yararlı bir konu olmuş 🙂

 • Doğan Gönül

  güzel yararlı bir konu olmuş 🙂