Bu röportajı aslında bir proje ödevim için yapmıştım geçen dönem. Videolu bir röportajdı fakat ben yazıya dökerek bu şekilde paylaşmak istedim. Röportajı Yandex’in halk ile ilişkiler müdürü Bulut Ağca ile yapmıştık. Keyifli bir röportaj olmuştu. İsterseniz lafı çok fazla uzatmadan hemen röportajı okuyun.

Öncelikle sizi biraz tanıyabilir miyiz?

-Tabi. Ben Bulut Ağca, Yandex’in halk ile ilişkiler müdürüyüm. İstanbul’da özel evrim lisesinde okudum. Almanya’da da üniversiteyi okudum.

Daha önce hangi firmalarda görev yaptınız?

-Almanya’da üniversiteyi bitirdikten sonra, A&B iletişimde başladım. Daha sonra bir çok halk ve ilişkiler ajansında çalıştım ve daha sonra Yandex’e geldim

Yandex’teki görevinizden biraz bahseder misiniz?

-Yandex’te dediğim gibi halk ve ilişkiler müdürüyüm. Bu ne demek? Aslında basınla ilişkiler de denilebilir. Yandex’in yeni duyurularını basında paylaşmak ve gerektiğinde, üst yönetimle röportajları ayarlamak ve basın toplantıları düzenlemek vesayre gibi görevlerim var.

Bir çok arama motoru var. Peki Yandex’in diğer arama motorlarından farkları nedir?

– Yandex’in en büyük farkı yerelleşmeye çok önem vermesi ve buradaki kullanıcıların ihtiyaçlarına ve alışkınlıklarına uygun ürün ve servis sunmaya çalışması, devamıda sizin takdiriniz.

Yandex 1997 yılında kurulmuş bir firma peki Türkiye’ye neden bu kadar geç geldi?

– Evet, Yandex 1997 yılında kuruldu. Yandex, Rusça ve Kiril alfabesi üzerine yoğunlaştığı için önce kendi ülkesine ve çevre ülkelere hizmet vermeye başladı. Kendini ispatladıktan ve yıllarca arama motoru pazarının yüzde 60’ından fazla bir kesimine sahip olduktan sonra, diğer ülkelere açılmaya hazır olduğunu hissedip Türkiye’den başladı.

Yandex’in sosyal medya alanındaki gelecekteki planları nelerdir?

– Yandex’in sosyal medya yani Facebook ve Twitter gibi bir servis açmak gibi bir niyeti yok. Ama Twitter arama özelliğimiz var (twitter.yandex.com.tr). Buradan Twitter’da paylaşılan twitleri arayabiliyorsunuz. Bu şekilde, onun dışında arama bizim alanımız olduğu için oraya odaklanmaya devam edeceğiz.

Yandex yeni bir tarayıcı çıkardı. Yandex Browser, bu tarayıcının diğer tarayıcılardan farkları nelerdir?

– Yandex Browser yola ilk öıktığında, diğer tüm tarayıcıların aslında en sevilen özelliklerini bir araya getirmek amacındaydı. Özellikle yavaş internet bağlantılarının olduğu yerde kullanılmak için Opera’nın teknolojileri ile Turbo modunu aldık. Sonra Kaspersky’nin antivirüs teknolojisini içerisinde barındırıyor. İndirdiğiniz dosyalar, indirilmeden önce Kaspersky’nin taramasından geçiyor. Daha sonra kullanıcı o dosyayı indirebiliyor. Ayrıca çok sık kullandığınız siteleri görsel kısayollar vasıtasıyla size erişim sağlıyor. Bir çok özelliğide var tabi..

Yandex Browser’a yeni eklentiler eklenecek mi?

– Şuanda o konuyla ilgili bir planımız yok ama zamanla olduğunda duyurusunu yapacağız.

İlgili Yazılar

Yorum Yap