Favicon, dediğimiz şey sitenin tarayıcıda gösterilen küçük bir simgedir. Favori iconun kısaltılmış halidir. Favicon nasıl eklenir? Favicon nasıl olmalıdır? Favicon nereye eklenir? gibi soruların cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Faviconun açılımı asıl olarak Favori icondur. Sitenizin Web 2.0 standartlarına uyması için kesinlikle bir favicona sahip olması gerekmektedir. Fakat favikonu sitenize nasıl ekleyeceğinizi bilmiyorsanız aşağıdaki maddeleri sırası ile takip ederek sizde sitenizi Web 2.0 standartlarına uydurmaya çalışın.

  1. Öncelikle kendinize güzel bir favori icon tasarlayın. Fakat bu favori iconun tam bir kare olması şart. Yani 99×100 bile yapsanız tarayıcınızda gözükmez. 100×100 boyutunda bir favicon tasarlayabilirsiniz.
  2. Daha sonra bu hazırladığınız resmi .ico uzantlı bir şekilde kaydedin. Bunu yapmayı bilmiyorsanız çeşitli internet sitelerinde resminizi .ico uzantısına çevirebilirsiniz. Aslında bu madde çokta önemli değil. Resminiz .png yada .jpg bile olsa tarayıcıda gözükür. Fakat doğru olan .ico uzantısıdır.
  3. Daha sonra hazırlamış olduğunuz bu resmi internet ortamına yükleyin. İster kendi sitenize yükleyin, isterseniz başka bir resim yükleme sitesinden resmi yükleyin. Bu fark etmez.
  4. Bu madde de sitenizin tasarım dosyalarını açmanız gerekecek. Sitenizde bulunan <head> etiketi arasına aşağıdaki kod eklenecektir. (WordPress kullananlar header.php dosyasını açabilirler.) Yani <head> etiketinden sonra </head> etiketinden önce aşağıda bulunan kodu sitenize ekleyiniz. Fakat kırmızı renkle yazılmış olan resim yerine kendi resminizi koyacaksınız.
    Kod : <link rel="shortcut icon" href="http://teknofiber.net/wp-content/uploads/2013/09/teknoloji-blogu-fav.png" />
  5. Kodu <head> etiketi arasına koyduktan sonra dosyanızda ki değişiklikleri kaydedin ve siteyi yenilediğiniz zaman bir favikona sahip olduğunuzu göreceksiniz. Eğer göremiyorsanız başka bir tarayıcıda açın yada kullandığınız tarayıcının geçmişini silin ve yeniden girin. Eğer yine olmadıysa 1. maddeden başlayarak tekrar favicon eklemeye çalışın.

Yorum Yap