Bir çok göz hastalığı için hem ilaçlar hem de gözlükler kullanılıyor. Buda gözlük sektöründe büyük sermaye kazandırıyor. Türk mühendisler ise Türkiye’de gözlük teknolojisini sürekli geliştirmekteler.

Uzak veya yakın görüşü iyi olmayan kişiler gözlük kullanırlar. Gözlükler, gözdeki kırılma bozukluklarını düzeltirler. Kırılma bozuklukları göz normalden daha uzun veya daha kısa olduğunda gerçekleşir. Görüşünüzün bozulduğunu ilk anladığınızda bir göz doktorunu ziyaret etmek fazladan göz yorgunluğunu ve baş ağrısını önleyebilir. Ayrıca iş yerinde veya okulda performansınızı geliştirebilir.

Miyop veya uzağı görememe eğer gözünüz normalde daha uzunsa veya korneanın eğimi çok dikse ortaya çıkar. Kornea göz bebeğini kaplayan berrak dokudur. Miyop vücudun hızla geliştiği gençlik yıllarında kötüleşebilir. Hipermetrop veya yakını görememe göz normalden daha kısa olduğunda veya korneanın eğimi çok düz olduğunda ortaya çıkar. Astigmat korneanın eğimi farklı bölgelerde farklı olduğunda ve eşit dağılmadığında ortaya çıkar. Astigmat miyop veya hipermetrop ile beraber ortaya çıkabilir. Miyop tedavisi nin en sık başvurulan yöntemi gözlüktür.Gözlük teknolojisi

Gözlükler iki cam ve çerçeveden oluşur. Camların yapısı görüş probleminize göre değişir. Konkav (içbükey) camlar korneanın şeklini dengeler ve miyop tedavisinde kullanılır. Hipermetrop kişilerde konveks (dışbükey) camlar kullanılır. Astigmat ise silindir şeklinde camlarla tedavi edilir. Gözlük lensleri plastik veya cam olabilir. Camlar çizilmeye karşı daha dayanıklıyken, plastikler daha zor kırılır ve mor ötesi ışınları süzmesi için filtrelenebilirler.

Kötü görüş okulda veya işteki performansı etkileyebilir. Amerikan Optometri Birliği dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (ADHD) tanısı koyulan çocukların aslında tedavi edilmemiş bir görüş bozukluğu olabileceğini belirtir. Düzgün görememek dikkatin dağılmasına ve basılı metinleri anlamanın zorlaşmasına sebep olabilir. Görüş bozuklukları spor performansını da düşürebilir. Takım arkadaşlarıyla koordinasyon net görüş yoksa azalabilir. Belirli bir sporda kalıcı bir şekilde düşük performans gösteriyorsa çocuğunuzun görüş bozukluğu olabilir. Gözlüklerle miyop tedavisi spor performansını geliştirebilir. Lazerle miyop tedavisi ise miyobun gelişimi durduktan sonra kusuru tamamen düzeltmek için kullanılmaktadır.

Yaşlanma sürecinde görüş performansı değişirken gözlükler çare olabilir. Yaşlanma gözdeki berrak lensin gitgide daha katı olmasına sebep olur. Bu da yakın ve uzaktaki cisimler için odaklanabilme yeteneğini azaltabilir. Buna presbiyobi denir ve çift odaklı gözlükler veya özel lenslerle düzeltilebilir. Bir sonraki teknoloji yazımızda görüşmek üzere…

 

İlgili Yazılar

Yorum Yap