Arama motoru üzerine Türkiye’de yerelleşme ile gerçekten büyük bir kitle topladı. Bu sayede Yandex, kullanıcılarını büyük oranda arttırdı. İsterseniz bakalım neler yaptı?

Arama motoru firması olan Yandex, Türkiye’ye geldiğinden beri sürekli yerelleşmeye önem verdi. Önce Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş gibi takımlar için özel tarayıcı yaptı ve Fenerbahçe , Galatasaray ve diğer takımların fanatikleri bu tarayıcıyı çok sevdi ve hemen kullanmaya başladılar.

Sonra Yandex haritaya yeni bir özellik eklendi. Bu özellik tabiki trafikle ilgili oldu. Artık büyük şehirlerde yaşayan bir kaç kesim evden dışarı çıkmadan önce nerelerde ve hangi yollarda trafik olduğunu görebiliyorlar. Buda Yandex için gerçekten güzel bir geri dönüş oldu. Daha sonra sefer uygulamasını yaptı. Daha sonrada Yandex’e alışamayanlar için sade görünümü yaptı ve sadece logo ile arama motoru kutusu bulunmakta.

Yandex şimdide Ramazan ayı için, Ramazan imsakiyesi yaptı ve bunu günde binlerce kişi kullanıyor. Sadece Yandex’te bulunmadı ve popüler haber sitelerine kodları verildi ve haber sitelerinde Yandex ramazan imsakiyesi bulundu. Eğer Yandex yerelleşmeye önem vermeseydi, bu kadar tutulmayabilirdi. Yandex doğru bir adım attı ve kullanıcı sayılarını bu yerelleşme sayesinde %500 arttırdı diyebilirim.

İlgili Yazılar

Yorum Yap