Siteniz geç mi index alıyor? Sitenizin hemen indexlenmesini mi istiyorsunuz? Bunun için ne yapacağınızı bilmiyor musunuz? İşte bu soruların hepsinin cevabını bu yazımızda verdik.

Sitenin geç index alması durumunu ben çok iyi bilirim. Çünkü benimde sitelerim daha önce geç index alıyordu. Geç dediğimde öyle bir kaç saat değil, belki günler sürüyordu index alması. Yada hiç indexlenmiyordu. En sonunda araştırdım ve neden böyle olduğunu anladım. Ne yapmam gerektiğinide anladım…

Siteniz Neden Geç İndex Alır?

Google botlarını, sürekli aç bir canavar olarak düşünün, bu canavarlar yazı yemeyi çok seviyorlar. Sitenizle daha önce pek ilgilenmemişseniz, yazı yazmamışsanız canavar diye kasdettiğimiz bu botlar sitenize daha öncede gelmiş ve yeni yazı olmadığından dolayı yiyecek bir şeyler bulamamış. Sürekli gelmiş ve her defasında yiyecek bir şeyler bulamamışsa sitenize belli zamandan sonra haftada 1 defa gelirler.

Sitenizle bu aralar ilgilendiğinizi farz edelim. Daha önce canavarlar yiyecek bir şeyler bulamadığından dolayı artık sitenize haftada bir geliyorlar. Sizde artık ilgilendiğiniz için günlük 2 yazı giriyorsunuz ve bu yazılar indexlenmiyor. Çünkü botlar sizi şöyle düşünüyor; “Ben bu adamın sitesine daha önce girmiştim ve yiyecek bir şeyler bulamamıştım. Artık haftada bir giderim. Yada beni çağırırsa gider bir çayını kahvesini içer gelirim.”

Sitenizi Saniyeler İçerisinde İndexletin.

  1. Yazılarınızı yazdınız botlar gelmedi ama bu bir sorun değil. Kendileri gelmiyorlarsa siz çağıracaksınız. Bu çağırmayı da aşağıdaki sıralamama göre yapınız.
    Google Webmaster Tools‘a giriniz.
  2. Sitenizi seçiniz.
  3. Sol taraftaki menüden tarama sekmesini açınız.
  4. Tarama sekmesinin alt sayfası olan Google Gibi Getir sayfasına gidiniz.
  5. Bu kısımda site adresinizi ve yanında metin yazma kutusunu göreceksiniz. Getirmek istediğiniz sayfanın URL’sini sitenizin isminden sonra kopyalayın ve bu kutuya yapıştırın.
  6. Daha sonrada Getir butonuna basınız. Sonra sayfa yenilenecektir ve aşağıda bir liste oluşacacak. Yazınızın adı yazar ve onunda sağında bir buton göreceksiniz. Dizine gönder butonuna tıklayın ve karşınıza 2 farklı seçenek çıkacak. Birincisi URL, sadece o sayfayı indexletmeye yarar. İkinci ise URL ve tüm bağlantılı sayfalar, o sayfada yazdığınız yazıların ve verilen bağlantıların adresleri indexlenir. İstediğiniz bir seçeneği seçin ve tamama bastığınız zaman yaklaşık 15 saniye bekledikten sonra o yazdığınız yazı Google aramalarında gözükür.

İlgili Yazılar

Yorum Yap