Türkiye’de en fazla kullanılan iki farklı arama motoru var ve bu iki arama motorlarının da birer tarayıcıları bulunmakta. Bir firma dünyanın her tarafında olan firmalarından birisi, diğeri ise şimdilik sadece Rusya ve Türkiye’de bulunan ve gün geçtikçe gelişen bir arama motoru firması. Bu iki firmanın tarayıcılarının özelliklerini sizlerle paylaşacağız. Hangisini tercih etmek size kalmış.Yandex Browser

Google Chrome’un ilk sürümü 2008 yılında yayınlandı, Yandex Browser’ın ilk sürümü ise 2012 yılının sonunda yayınlandı. İki tarayıcınında ortak özellikleri açık kaynak kodlu olan Chromium alt yapılarını kullanmalarıdır. Google Chrome’u çok kısa anlatacak olursak, şuan 45 dile sahip, BSD Lisans altında yürütülmektedir, motor olarakta WebKit kullanılmaktadır. Yandex hakkında da kısa bilgi verecek olursak şöyle anlatabiliriz, Kaspersky Antivirüs programına sahip bir tarayıcı, Operanın turbo modunu kullanmaktadır ve şuan 3 dil seçeneği bulunmaktadır.

Bir çok tarayıcı bulunmakta fakat Chromium alt yapısını kullanan iki büyük firmanın hangi tarayıcısını seçmeli? Yandex Browser, Google Chrome’a göre daha özellikli bir alt yapıya sahip. Operanın turbo modunu kullanması ve Kaspersky’den de yardım alması ile güvenilir bir tarayıcı diyebiliriz. Google Chrome‘un ise turbo modu şimdilik yok. İleriki zamanlarda da -hızlı olduğu için- olacağı pek görünmüyor. Turbo modu olmamasına rağmen internetiniz her daim hızlı kalabiliyor. Ayrıca Google Chrome çeşitli uygulamalara da sahip. Bu uygulamalara Google Chrome Web Store‘dan ulaşabiliyorsunuz.

Aynı tabanlı oldukları için aralarında çok fazla bir fark görünmüyor. Benim tavsiyem, internetiniz sınırlı ise Yandex Browser kullanın ve turbo modunuda açık tutun. Bu sayede internetinizi daha verimli kullanabilirsiniz. Sadece sınırlı interneti olanlar için geçerli değil aslında bu tavsiyem. İnterneti yavaş olanlarıda kullanması gereken bir tarayıcı diyelim ve sözü burada noktalayalım.

 

Güncelleme tarihi : 1/21/2014, 18:20

İlgili Yazılar

Yorum Yap