Facebook Sayfamızı Beğen!

[Kapat]

DirectX, Microsoft firmasının Windows işletim sistemleri için üretmiş olduğu bir yazılımdır. Bu yazılım sayesinde oyunlardaki grafikleri tam ve net görebiliyorsunuz.

Oyun oynarken, en çok istenilen şeyler sırasıyla şöyledir. Oyunun grafikleri iyi olsun, oyun rahat ve hızlı oynansın, oyunda donmalar olmasın gibi… İşte Microsoft’ta kullanıcıların istediği şeyleri başarabilmek içinde bu yazılımı geliştirdi. DirectX’in ilk sürümü Windows 95 ile geldi ve ilk sürümünde kullanıcılar için pek bir ilgi toplayamamıştır. Ta ki DirectX 7.0 versiyonuna kadar. Bu versiyonda Microsoft optimizasyona çok önem vermiştir ve kullanıcılar artık bu versiyonla gayet hızlı ve rahat şekilde oyunları oynayabiliyordu.

DirectX toplamda 4 bölümden oluşuyor. Direct3D, DirectSound, DirectInput ve DirectPlay olmak üzere 4 bölümden oluşur. Direct3D ile 3D oyunların grafiklerini gösterir. DirectSound, oyundaki sesleri hoparlörden duymamızı sağlar. DirectInput, klavye ve mouse ayarlarını yönetebilmemizi sağlar. DirectPlay ise multiplayer oyunları modem, internet üzerinden oynayabilmemizi sağlar.

Yorum Yap