WordPress‘te çok güzel flash, javascript, jquery temalar var ve temalar ne kadar göze hoş geliyorsa temaların boyutu bir o kadar artıyor. Temaların boyutlarının artması demek sitenin daha geç açılması demek. Eğer sizde boyutu yüksek ve görselliğin çok olduğu bir tema kullanıyorsanız aşağıda sıraladığım WordPress eklentilerini mutlaka sitenize kurun. Düşünsenize interneti yavaş olan ziyaretçileriniz sitenize girmek için 2 saat beklediğini, ne kötü bir şey değil mi? Bu sorun ayrıca ziyaret düşüklüğüne de sebep olur.

Ayrıca bu sorun sitenizin SEO‘sunuda etkiler. Siteniz ne kadar hızlıysa hem SEO’nuz iyi olur, hem ziyaretçileriniz sitenizde daha çok vakit geçirmek ister. Lafı çok fazla dolandırmadan hemen eklentileri size göstereyim.

1. WP Super Cache
WP Super CacheBu eklenti sayesinde siteniz önbelleğe alınır ve ziyaretçileriniz sitenizi 2. kez ve daha fazla defa ziyaret ettiğinde daha hızlı açılır. Çünkü ilk ziyaretinde bazı dosyalar, resimler önbelleğe kaydedilmiştir. Ayrıca WordPress’te en çok kullanılan önbellekleme eklentisidir.
2. W3 Total Cache

W3 Total CacheBu eklentide bir önbellekleme eklentisi ve WP Super Cache’e benzemektedir. İşlevlerinde de pek bir fark yok. Hangisini kullanmak isterseniz onu kullanın.
3. jQuery Image Lazy Load WP
jQuery Image Lazy Load WPBu eklenti sayesinde de web sitemizdeki resimler aşağıya inildikçe açılır. Buda sitenin hızlı açılmasını sağlar. Eğer sitenizde çok fazla görsel varsa kesinlikle kullanmalısınız.4. Gzip Output

WordPress’te ki dosyalarınızı sıkıştırmaya yarıyan bir eklentidir kendisi ve içinde önbelleklemede mevcuttur. Kesinlikle kullanılması gereken bir eklenti diye düşünüyorum.5. P3 (Plugin Performance Profiler)
P3P3 eklentisi sitenizin hız performansını göstermektedir. Önceki maddelerde söylediğim eklentileri eklemeden önce ekleyin ve hız performansınıza bakın. Birde daha demin söylediğim eklentileri yükleyip bir bakın. Site hızınızın %50 daha hızlandığını göreceksiniz. Ayrıca bunları kafadan söylemiyorum, bunu denedim ve kendi gözlerimle gördüm.Beğendiğim tüm hızlandırıcı eklentileri listeledim. Umarım birilerine faydam dokunmuştur. Eğer sizinde bildiğiniz güzel bir eklenti varsa bu konu ile ilgili, yorum atarak diğer arkadaşlara yardımcı olabilirsiniz.


İlgili Yazılar

Yorum Yap

  • Süper ötesi bir makale olmuş. SEO eklentisi hakkında bilgi arıyorumdum ama blogun hızıyla alakalıda sorunlar vardı. Bilgiler doyurucu bilgiyle dolmuş makale, boş laf söylenmemiş. Elinize sağlık. Bir Bloglarda kullanılan En iyi SEO eklentileri hakkında bi makale yazsanız, aradım ama burada pek bir şey bulamadım. Bu sorunumuzu makaledeki bilgilerden faydalanarak hallettik.Tekrar teşekkürler.

    • Mustafa Çakmak

      Rica ederiz, bizi takip etmeye devam edin. SEO alanında yeni yazılarımızı yazmaya da devam edeceğiz…