İnternet sitenizin yaşı arama motoru optimizasyonu için düşük bir etmendir. Fakat Google dışında bazı arama motorları algoritmasında site yaşına da önem vermektedirler.

Bir sitenin yaşı SEO’da etkisi azda bir etken olsa yine de vardır. Yandex’in algoritması bu etkene biraz daha fazla önem verirken, Google biraz daha az önem vermektedir.

Ateşin etrafında oturan çocukları düşünün, bunlara bir ihtiyarın masal anlatmasını, sonra bir an için ateşin başında ki anlatıcıyı oradan kaldırıp yerine genç bir çocuğu koyun. Peki, sizce şimdi de o dinleyen çocuklar bu adamı can kulağıyla dinlerler ve anlattığı doğaüstü masallara inanırlar mı?

İşte, Site yaşının SEO üzerinde ki etkisi de aynen buna benzer. Eğer sitenizin web dünyası üzerinde bir geçmişi olursa Google ya da diğer arama motorları sizin sitenizin web dünyasında bulunduğu süre kadar sizi yaşlanmış ve tecrübeleşmiş olarak kabul ederler.Yukarıda ki masalı sanırım şimdi çözümlemişsinizdir. Masalı anlatan yaşlı site değerli oturmuş ve site yaşını doldurmuş bir blogdur. Dinleyenler arama motorlarıdır. Bu adamın yerine koyduğumuz genç ise yeni açılmış bir blogdur.

İşte site yaşının SEO üzerinde ki etkisi de böyledir eğer siteleriniz internet üzerinde uzun süre boyunca yer almışlarsa sizin belli konularda daha fazla SEO avantajınız vardır. Ek olarak bir sitenin yaşını öğrenmek için Wmaracı‘ndaki whois sorgulamayı deneyebilirsiniz.

İlgili Yazılar

Yorum Yap