Microsoft’un yeni işletim sistemi olan Windovs 8 bünyesinde barındıran teknoloji dünyasına yeni armağanı tablet bilgisayar olan Surface, yazılım devinin dava edilmesine neden oldu. Amerika Birleşik Devleti’ndeki bir müşteri dahili belleği 32 GB olarak tanıtılan Surface tableti aldıktan sonra bunun 16 GB’lık dahili hafızaya sahip olmasını fark etmesi üzerine ürün reklamında sahtekarlık ve yanıltıcı olduğunu gerekçe sunarak suç duyurusunda bulundu. Tablet bilgisayar piyasasına hızlı bir giriş yapmayı hedefleyen Microsoft tanıttığı yeni ürünü olan Surface’de kaynaklanan sorundan dolayı büyük bir darbe alabilir. Amerika’nın California eyaletinde yaşayan avukat Andrew Solowski, tanıtım amaçlı yapılan ürünün reklamında dahili belleği 32 GB olarak tanıtılan Surface’ı aldıktan sonra cihazın sadece 16 GB belleğe sahip olduğunu fark edince tepkisini mahkemeye giderek ortaya koydu. Olay ABD medyasında büyük yankılara yol açtı. Bununda Avukat Andrew Solowski’nin haklı çıkmış olmasıdır. ABD kaynaklı bir çok teknoloji sitesi ve basın organının geçtiğimiz günlerde piyasaya sunulan Surface’ın 32 GB değil 16 Gb olduğunu ispatlar nitelikte tespitler ortaya koydular.
Fakat Sokolowski’nin asıl tepkisi reklamın yanıltıcılığına değil reklamın kullanıcıları yeterince bilgi sunmamasından kaynaklanıyor. Surface, birçok Microsoft yazılımı standart olarak yüklenmiş bir şekilde üretildi. Bu da 32 GB belleğe sahip cihazda geriye 16 GB’lık bir boş alan bırakıyor. Surface’ın 64 GB’lık modelinde ise geriye 46 GB’lık bir alan kalıyor.

İlgili Yazılar

Yorum Yap

 • Emre Kocaahmet

  Sadece bu mu ?
  Kullandığımız işletim sistemlerini sonlarına, Started,home edition,ultimate gibi eklemeler ile kullanıcı sınırlandırıyor.
  Mesela Started kurulu olan bir bilgisayarın masaüstünü değiştiremiyorsunuz. 4 GB ram varsa bunun sadece bir kısmını kullanabiliyorsunuz.

  Davayı açan tüketiciye helal olsun. Umarım bu konudan dert yananlarda yetkili mercilere müracaat eder.

 • weBurak

  Microsoft’a hiçbir şey olmazzz. 🙂

 • Taner Aksoy

  Microsoftun kaybetmeyeceği kesin ama en azından bu gibi dev firmavalara dava açabilme cesareti olması güzel birşey.

 • Musa Kaya

  Bece davayı açan şitket bişey elde edmiyecek çünkü dava açtıkları şirket dünyanın en büyük şirketlerinden biri.

 • Talat

  Bence dava açan kişi haklı kullanıcıları aptal yerine koyarak böyle reklamlar vermelerini doğru bulmuyorum.

 • Burak

  Haklı görülebilir bir dava sonucuna bakmak lazım 🙂

 • Can Işık

  eeee adam haklı inş kazanır 😀