Daha etkili ve iyi bir SEO için hangi blog alt yapısını tercih etmekte sıkıntı mı yaşıyorsunuz? Bu yazımızı okuduktan sonra kararınız biraz daha netleşmiş olacaktır.

Her hafta yayımlanan bloglar için ipuçları yazı dizimizde bu hafta ‘Sitenize daha iyi bir SEO yapabilmek için hangi alttabanı kullanmalısınız?’ adlı konuya değindik.

Yıllardır Blogger ve WordPress blog sistemleri arasında en çok karşılaştırılan sistemlerdendir. Ancak henüz hala tam bir sonuca varılabilmiş mi derseniz elbette hayır. Ancak bazı noktalarda birbirlerinin üstün noktaları ve zayıf noktaları olduğu kesin.

SEO için ilk önemli kriter içeriğinizdir. Eğer kaliteli bir içeriğe sahipseniz her türlü blogda içeriğinizi ziyaretçiye kavuşturursunuz. İçeriğiniz kalitesiz olursa da tam aksine dilediğiniz kadar SEO açısından faydalı bir sistem kullanın yine de hiçbir şey elde edemezsiniz. Ancak Wordpress’in SEO açısından Blogger’a göre bazı ufak avantajları olduğu tüm dünya tarafından kabul edilen gerçeklerin arasında yer almaktadır. WordPress Self Hosting ile yani kendi sunucunuzda barındırma ile çalışıyor olması nedeniyle SEO yönünden düzenlemelere biraz daha açıktır.

Blogger WordPress

Hangisini seçsem daha iyi olur?

Diğer bir WordPress artısı etiket sistemi sayesinde index sayısının kolayca yükseltilebiliyor olmasıdır. Ancak netice olarak unutmamak gerekir ki Blogger’da bir Google hizmetidir. Şuan da her ne kadar Blogger’a karşı bir kıyak geçmiyor gibi görünse de Google’ın Blogger’a kıyak geçmediği sadece biraz fazla sevdiği ortada.

Fakat benim önerim ise; eğer kişisel bir blog kuracaksanız Blogger ve Tumblr gibi sistemleri tercih edebilirsiniz. Fakat benim gibi, teknoloji blogu gibi ayrıntılı bir site kuracaksanız WordPress kullanmanız gerekir. Kişisel blogta SEO yapılmadığı için bloggerı tercih edebilirsiniz zaten o size otomatik SEO yaptırır. Siz yeterki kişisel blogunuza daima yazı girin. Diğer siteler için ise neden mi WordPress tercih edilmeli? Çünkü tema derdi yok. Milyonlarca WordPress teması var bir tanesi elbette hoşunuza gider. SEO olarak bakacak olursak, WordPress’te de SEO eklentileri var. All in one seo gibi. Bu eklentileri yükleyip siteyi imledikten sonra pek fazla SEO’ya gerek kalmıyor. Kelimelerde çıkabiliyorsunuz. Tabi çıkacağınız kelime rekabetli ise bir kaç şey daha yapılması gerekir.

Yorum Yap

 • Talat

  Bir WordPress fanı olarak Blogger’ı seçecek değilim, her zaman WordPress önce gelir benim için her yönden.

 • Can Işık

  ben blogger kullanıyordum ama bugünlerde wordprese de el attık bakalım ne olacak

 • Taner Aksoy

  Blogger hazır bir sistem olduğu için yapılabilecekler sınırlı wordpresse istediğin herşeyi yapabiliyorsun. Ben wordpress diyorum

  • Can Işık

   kodlardan anladıktan sonra bloggerda da iyi şeyler çıkıyor!

 • Burak

  Bloggeri google desteğinden açarsak iyi bence. onun dışında seo için hangisine emek verirsek karşılığını alabileceğimizi düşünüyorum

 • Musa Kaya

  Bencede Blogger neden dersen google veri tabanını kulanan bir sistem daha guvenilir ve daha saglam..

 • ibrahim

  Seo yu bilmiyorsan hangisi senin kolayına geliyorsa onu kullanacaksın eğer bilgin üst düzeyde ise joomla bile kullansan en öne çıkarsın…

 • WordPress eğer güzel bir seo çalışması yapılırsa mükemmel yerlere gelir.

 • Mert

  WordPress kullanıyorum ama blogger nedense daha çok hoşuma gidiyor. Yeni açacağım blog için bloggerı tercih edicem. Fazla kullanmadım ama denemek gerekir.

 • ibrahim

  Ama yinede wordpress diyorum 🙂