Bugün sizler için tehlikeli mobil uygulamaları araştırdım ve hepsini tek bir konu altına taşıdım. Umarım yazımı beğenirsiniz. Çok fazla uzatmadan mobil uygulamaları inceleyin çünkü bu uygulamalar gerçekten de zararlı uygulamalar.

Foodspotting1)Foodspotting
Ücretsiz olan bu uygulama e-posta adreslerini, cihaz kodunu ve kullanma istatistiklerini servis sağlayıcıya gönderiliyor. Buda gayet şüpheli bir davranışa benziyor. Uygulama hakkında bahsedecek olursak şöyle tanımlayabiliriz. İçinde popüler restoranları barındıran bir kütüphane diyebiliriz. Kullanıcıların kütüphanedeki uygulamalarını keşfetmesini sağlar. Kesinlikle bu uygulamayı kullanmayın derim. Çünkü daha deminde dediğim gibi sağlayıcıya önemli bilgileri aktarıyor.

Uygulama Android ve IOS’ta çalışmaktadır.

2)WhatsApp
WhatsAppUygulama ücretli olmasına rağmen Android’te en çok kullanılan uygulamalar arasında olan bu uygulamanın aslında bir çok zararı var. Uygulamayı kullanmadan önce bir çok izin istiyor. Zaten izinleri kabul etmedende uygulama açılmıyor. Bu izinlerin arasında sistem ayarlarını değiştirmek veya bazı uygulamaları kapatmakta yer alıyor. Umarım bunları okuduktan sonra uygulamayı kaldırırsınız. Uygulama fiyatı 0.79 Euro ve Android ve IOS uygulamasıdır.

3)Barcode Scanner
Bence gereksiz olan bu uygulama zaten bir kaç barkodu okuyor yani programa daha önceden tanıtılan barkodları okuyor. Çok kullanışlı bir uygulama olmamasına rağmen kullanıcının tüm verilerine erişebiliyor ve telefon kodunuda yapımcısına gönderiyor. Bu uygulama zaten daha öncede bir çok kullanıcı tarafından şikayet edilmiş.

4)Pocket Torch
Bu uygulamayı genelde insanlar ışık olmadığında el feneri olarak kullanırlar fakat kullanıcıların çoğu bu uygulamanın zararlı olabileceğini tahmin etmezler. Fakat en çok zararlı uygulamalardan biridir. Çünkü uygulama, telefon görüşmelerini dinleme izni istiyor. Ayrıca bu uygulama için neden internet bağlantısı istiyor olabilir? Tabi ki de telefon görüşmelerini yöneticiye göndermek için. (Android)

WordShot Pro5)WordShot Pro
Bu uygulamanın kullanıcısı pek fazla yoktur. Bana göre nedeni pahalı olmasıdır. Bu uygulama 12,99 Euro ve üstelik telefonunuzdaki müzik ve videoları okumak istiyor. Özel bir videonuz varsa dikkat edin derim 🙂 Yani hem para veriyorsunuz hem de videolarınızı başkaları görebiliyor.


6) En-De Offline Translator


En-De Offline TranslatorAslında uygulamanın amacı İngilizce çeviri yapabilme fakat hiçbir cümleyi doğru düzgün çeviremiyor ve bence bu uygulama telefonlarda fazlalık diyebilirim. Ayrıca uygulama kütüphanesinde çok fazla kelime olmadığı için bir çok kelimeyi de çeviremiyor. Aslında uygulamanın zararı yok ama bu kadar eksiği olan bu uygulama 1,59 Euro istedediği için bu uygulamayıda yazayım dedim.

7) MusicID
MusicIDMüzik tanımlama uygulaması, hiç ihtiyacı olmadığı halde lokasyon bilgilerinizi ve telefon durumunu okuyor. Hafızaya ulaşıp yazma ve silme izni alıyor. Üstelik doğru olarak tespit edebildiği şarkıların sayısıda çok az. Bu uygulama 0,79 Euro ‘dur.

8) Chat for Google Talk Pro
Google Talk hesabınızla chat yapmanızı sağlayacağını söyleyen uygulamanın Google Talk’a login olma izni bile yok. Buda programın Google ile ilgili olmadığını gösteriyor. Bilinen isimlerle insanları kandırıp paralarını alan sahtekar uygulamalara en güzel örnek.

9) Eye Test
 Eye TestSözde göz bozukluklarını tespit eden bir yazılımmış 🙂 , bu uygulama bana çok saçma geldi. Üstelik uygulamanın hiç bir bilimsel dayanağıda yok. Bir uyanık yazılımcı bu programı çıkarmış ve tamamen para kazanmak için çıkarmış. Uygulamanın fiyatı 0,79 Euro. Bu arada bu programa güvenerek sakın gözlük filan almayın 😀

10) iFun
Windows telefonları iPhone görünümüne dönüştüreceğini iddaa eden uygulama başlamayı bile başaramadığı gibi, telefonun tüm verilerini okuyup üçüncü parti kişilere gönderiyor. Bildiğiniz casus bir yazılım.


Kaynak
Apple
Chip
PCnet

İlgili Yazılar

Yorum Yap

  • Taner Aksoy

    whatsapp dışında kullanmıyorum zaten. whatsappın tehlikeli olduğunu bilmiyorumdum açıkcası.

  • Talat

    Neyseki bunlardan herhangi birini kullanmıyorum

  • Musa Kaya

    Ben sadece 2)whatsapp kulanıyorum. onunda şimdilik bir sorununu görmedim..