Facebook Hesabınızı Kapatmanız İçin 5 NedenMilyonlarca insanın kullandığı, büyük bir sosyal ağ olan Facebook aslında arkadaşlar ile konuşma, fotoğraf paylaşma, görüntülü konuşma gibi iyi hizmetlerin yanı sıra maalesef kötülükleride var. Her ne kadar yeni arkadaşlıklar edinsek, ilkokul arkadaşlarımız ile konuşmak güzel ve eğlenceli gelse bile bu sosyal ağlar bizi bir kara deliğin içine doğru sürüklüyor. Üstelik farkında olmadan. Buna bir son vermenin bir zamanı olduğunu düşünüyorum. Benimle aynı fikirde olmasanız bile bu foto galeriye baktıktan sonra bana hak vereceğinize inanıyorum. O halde lafı fazla uzatmadan foto galeriyi inceleyelim.

1. Neden : Bilinçsiz Bağımlılık

Facebook Hesabınızı Kapatmanız İçin 5 Neden

Facebook bağımlılığı diğer kötü bağımlılıklara benzemiyor. Nedeni ise farkında olmadan Facebook başında saatlerce takılabiliyoruz. Halbuki Facebook dışında başka sitelere, bloglara yönelsek daha fazla bilgi sahibi olabiliriz. Örneğin Facebook’ta geçirdiğiniz vakti haber sitelerinde, bloglarda, BBC belgeselleri izlemekle geçirirseniz emin olun kendinizi daha iyi geliştirmiş olursunuz. İlla internet üzerinde de bir şeyler yapın demiyorum. Mesela gidip kuzeninizle yada arkadaşınızla santranç oynayın. 
2.Neden :  Öz Saygının Yok Olması

Facebook Hesabınızı Kapatmanız İçin 5 Neden

Bir araştırmaya göre Facebook kullanıcıları arkadaşlarının fotoğraflarına baktıkça kendi öz güvenini kaybediyor. Farzedelim ki gereğinden fazla kilo almışsınız fakat arkadaşınız çok zayıftır ve fotoğrafını koyar, yapılan araştırmaya göre fotoğraflar üzerindende kıskançlık başlayabiliyor. Bu herkeste olacak anlamına gelmez fakat kullanıcıların %85’inin kendi öz güveninin azaldığı görülüyor.

3. Neden : İşten Atılma yada İşe alınmama

Facebook Hesabınızı Kapatmanız İçin 5 Neden


Araştırmaya göre büyük şirketlerin %80’i , çalışan almadan önce Facebook profiline bakmakta ve son yapılan durumları incelemekte. Eğer kusurlu bir şey bulursa ya işten kovabilir. Yada işe almayabilir. 

Yapılan diğer araştırmaya göre ise Facebook hesabı olmayan kişilerin psikopat olduğu düşünülüyor. (bu saçma bir araştırma bana göre)4. Neden : Sınav Zamanı

Facebook Hesabınızı Kapatmanız İçin 5 Neden

Sınav zamanı ders çalışmak yerine Facebook’ta zaman öldürmek sınav sonucunu olumsuz etkileyebilir. Facebook yüzünden ders çalışırken, derse konsantre olamayabilirsiniz. Buda Facebook’un ne kadar kötü bir sosyal paylaşım sitesi olduğunu gösteriyor. Önceki maddede de söylediğim gibi istemeden bağımlılık yapabiliyor.

Buna çözüm olarakta bir süreliğine hesabınızı dondurabilirsiniz.


5. Neden : Özel Yaşamın Korunması

Facebook Hesabınızı Kapatmanız İçin 5 Neden

Gizlilik internetin en çok korkutucu şeylerinden bir tanesi haline geldi. Facebook’un kendine has kullanım koşulları bile Facebook hesabınızı kapatmaya yetecektir. 

İlgili Yazılar

Yorum Yap