Taşınabilir dosya formatı olarak bilinen Pdf, ofis dosyalarınızı sıkıştırarak, işletim sistemine bağlı kalmaksızın, bilgisayarlar arası dosya aktarabilmektir.

Adobe tarafından geliştirilen Pdf’yi dokümanlarınızda ya da resimlerinizde kullanarak farlı bilgisayarlara dosya aktarımı yaptığınızda, bilgisayarda hazırladığınız dokümanların veya resimlerinizin daha az yer kaplamasını, verilerinizin üzerinde değişiklik yapılamamasını sağlamış olursunuz. Aynı zamanda pdf dosyasının e-imza, şifreleme, kısıtlama gibi özelliklerini de kullanarak e-kitap bile hazırlayabilirsiniz.

PDF Dosyası Nasıl Yapılır? Hangi Programlar Kullanılır?

Bilgisayarınızda Microsoft Office programı yüklüyse, dosyanızın uzantısını PDF’ye zahmetsizce dönüştürmek için dosyanızı açarak, sol köşede bulunan, office düğmesini oradan da farklı kaydet sekmesini açın karşınıza gelen kutucukta dosya adı verdiğiniz boşluğun hemen altında yer alan kayıt türü bölümünü açarak PDF’yi seçin ve kaydet butonunu tıklayarak PDF’nizi oluşturun. Fakat Microsoft Office ile bu PDF dosyalarını açamazsınız.

Eğer Microsoft Office programı yüklü değilse, PDF dosyalar oluşturabilmek için birçok program bulunuyor. Bunlar arasında en çok kullanılan ise  Adobe’nin bir programı olan Acrobat Reader programıdır. Ayrıca, Microsoft Office ile PDF dosyalarını açamazken, Acrobat Reader ile PDF dosyalarını okuyabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Yorum Yap