Bilgisayarınız için yararlı olabilecek regedit örneklerini bu yazımızda bulabilirsiniz. Windows’un ayarlarını kendinize göre değiştirebilirsiniz. Hatta bilgisayarınızın performansını bile bu örnekler ile daha verimli bir hale getirebilirsiniz. Bu yazıda işinize yarayabilecek 15 örnek paylaştık, hepsini denedik ve hepsi başarılı bir şekilde sonuç verdi. Daha fazla örneği önümüzdeki günlerde yine Teknofiber’de bulabilirsiniz.

1- Registry’i Sıkıştırmak
Eğer sizin bilgisayarınızdaki kayıt dosyası da çok fazla yer kaplıyorsa onu biraz daha kompakt bir hale sokmak isteyebilirsiniz. Bunun için öncelikle bilgisayarınızı gerçek DOS modunda başlatmanız gerekir. Windows altındaki DOS modu işe yaramayacaktır. Daha sonra regedit’i çalıştırıp kayıt dosyası ver seçeneği ile o anki kaydı örnek olarak Compact.reg adı altında kaydedin. Daha sonra regeditten çıkın ve “regedit /c compact.reg” (tırnaksız olarak) parametreleri ile çalıştırın. Sıkıştırma gerçekleşecektir.

2- Bir Kayıt Anahtarının Otomatik Olarak Silinmesi
Normal olarak bir reg dosyasından registry anahtarını otomatik olarak silemezsiniz. Ancak bunun içinde bir yol bulunmaktadır. Ana anahtarın hemen başında yer alan parantezler içine bir eksi (-) işareti koymak yeterli olacaktır. Örneğin eğer HKEY_LOCAL_MACHINESoftwareMicrosoftOffice8 .0C ommonAssistans anahtarını silmek istiyorsanız anahtarı -HKEY_LOCAL_MACHINESoftwareMicrosoftOffice8 .0C ommonAssistans şeklinde değiştirin. Sonuç olarak o ve altındaki diğer tüm alt anahtarlar da silinecektir.

3- Sabit Diskinizi Başka Bir Bilgisayara Taşımak 

Eğer bilgisayarınızdaki sabit diskinizi donanımları tamamen farklı başka bir bilgisayara taşıdıysanız, daha sonradan sistemi başlatmanız sırasında problemleri ile karşılaşabilirsiniz. Bunu engellemek için önceden aygıt yöneticisinden aygıtları kaldırmanız gerekir. Tek tek elle yapmaktansa regedit’i kullanabilirsiniz. Önce regedit’i çalıştırın ve HKEY_LOCAL_MACHINE anahtarına gidin. Buradaki Enum bölümünü sildiğinizde donanımlara ait tüm ayarlarda silinecektir.

4- CD’lerin Autorun sorunlarını çözümlemek.

Bilgisayarınıza taktığınız Cd’leriniz artık otomatik başlama özelliğine cevap vermiyorsa ve gereken tüm ayarları değiştirmenize rağmen bir fayda sağlamadıysanız çözümü registry’de bulabilirsiniz.
Bunun için kayıt içinde HKEY_CURRENT_USERSSoftwareMicrosoftWindows Curr entVersionPoliciesExplorer anahtarına ulaşın ve buradaki NoDriveTypeAutoRun’ın değerinin 95 00 00 00 olduğundan emin olun değilse değiştirin. Sorun düzelecektir.

5- Başlat Menülerinin Açılış Hızlarını Değiştirmek
İşletim sistemi üzerinde Başlat menüsünde gezinirken alt menüler belli bir süre sonra otomatik olarak açılacaktır. Ancak alt menülerin eğer sadece tıkladığınızda açılmasını istiyorsanız bu düzenlemeyi de registry altından yapabilirsiniz. Bunun için Registry içinde HKEY_CURRENT_USERControl PanelDesktop anahtarı altına gelin. Burada sağ tarafta MenuShowDelay şeklinde bir dize bunması gerekir. Eğer yoksa yeni bir tane yaratın ve değer olarak da 65534 yazın. Artık siz tıklamadan hiçbir menü açılmayacaktır. Bu değeri sıfır (0) yaptığınız takdirde ise menüler hiç beklemeden açılacaktır.

6- Program Ekle/Kaldır Listesini Temizlemek
Program Ekle/Kaldır özelliğini kullanarak kurulu bir programı kaldırmanıza ve sabit diskten tüm bileşenleri kaldırmanıza rağmen bazen sadece ismi listede kalabilir ve programı yeniden kurmanızı engelleyebilir. Bu durumda registry içindeki HKEY_LOCAL_MACHINESoftwareMicrosoftWindows Curr entVersionUninstall anahtarına başvurmanız gerekir. Burada yer alan programlardan istediğinizi silebilirsiniz. Ancak bu işlem sadece listedeki ismi silecek ve asıl programlara dokunmayacaktır.

7- Run Menüsünde İstenmeyen Programlar

Kurduğunuz çoğu program işletim sisteminin her başlatıldığında hafızaya yüklenmek isteyebilir. Bu yüzden de kendini Run menüsüne yazar. Ancak bu sayı artıkça açılışta gecikecektir. Açılışta istemediğiniz programları silmek için önce HKEY_LOCAL_MACHINESoftwareMicrosoftWindows Curr entVersion altındaki Run ve RunServices anahtarları altında bulabilirsiniz. Daha sonra bulunan bu anahtar altındaki istenmeyen programları kaldırın. Artık Windows’u baştan başlatabilirsiniz.

8- Kayıtlı Kullanıcının Adını Değiştirmek
Windows’un kayıtlı kullanıcısının adını değiştirmek registry altında aslında oldukça kolaydır. Bunun için sadece HKEY_LOCAL_MACHINESoftwareMicrosoftWindows Curr entVersion anahtarı altına ulaşıp Registered Owner anahtarı altındaki ismi değiştirmeniz yeterli olacaktır.

9- Masaüstü Ayarların Kaydedilmesi

Eğer Control Panel, Başlat menüsü programları yada sıradan diğer masaüstü pencerelerin boyut, pozisyon ve simge düzeni gibi ayarları ayarladığınız gibi kalmıyorsa cevabı yine registry altında HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsC urre ntVersionPoliciesExplorer anahtarı altında bulabilirsiniz. Burada bir “NoSaveSettings” anahtarı yer almaktadır. Bunu silerek soruna çözüm üretebilirsiniz.

10- Windows Açılışında Uyarı Yazısı Eklemek
Bu ilginç ipucu ile bilgisayarınızı ilk başlattığınız zaman daha oturum açmadan bir uyarı banneri görüntülemesini sağlayabilirsiniz. Bunun için önce regedit’i başlatıp HKEY_LOCAL_MACHINESoftwareMicrosoftWindows Curr entVersionWinLogon anahtarı altına gelin. Şimdi burada LegalNoticeCaption adı altında yeni bir dize yaratmanız gerekecek. Bu dizeye vereceğiniz diğer menü çubuğunda görüntülenecektir. Daha sonra başka bir dize daha yaratıp adını da LegalNoticeText olarak belirleyin ve ekrandaki diyalog kutusunda ne görüntülenmesini istiyorsanız yazın. Artık bilgisayarınızda kim oturum açmak isterse istesin hazırladığınız bu banner ekrana gelecektir. Bu özelliği kullanarak bilgisayarınızı izinsiz kullanmak isteyen kişilere karşı yasal uyarılar hazırlayabilirsiniz.

11- XP ‘nin hızlı kapatılması 

Başlat-Çalıştır-Aç satırına regedit yaz sonra: 

HKEY_LOCAL_MACHINE / SYSTEM / CurrentControlSet / Control anahtarına ulaş.Pencerini sağındaki alanda “WaitToKillServiceTi meout” sağ tıkla ve değiştir 
değeri 20000’den 200 yap. 

12- %20 internet hızı artışı 

Windows  xp professional %80  internet hızını  kullanmanıza izin veriyor. İnternetinizin hızını % 20 arttırabilmek için 
Başlat >çalıştır >gpedit.msc > bilgisayar yapılandırıcısı >yönetim şablonları >ağ >Qus  paket zamanlayıcısı >ayarlanabilen bant genişliğini sınırla > etkin >bant genişlik sınırı = 0 >uygula >TAMAM 
(önceki bant genişlik ise=20) 
13- Sistem Bipleri

Arada çıkan “bip” seslerinden sıkıldıysanız ve kapatmak istiyorsanız “HKEY_CUR-RENT_USERControl PanelSound” anahtanna gidin ve “beep” değerini bulun karşısına “no” yazın 

14- Son kullanılan belgeler listesinin silinmesi 

Başlat-Çalıştır regedit yazın 

HKEY_CURRENT_USER Software Microsoft   Windows  CurrentVersion Policies Explorer anahtarına ulaşın ve ekranda sağ tıkla  yeni DWORD değeri yap değerin adı NoRecentDocsHistory olarak yap.Ardından üzerine tıkla***** kısıtlamayı açmak için 1 değerini gir yok ben belgeler geçmişini istiyom diyosan 0 değerini gir. Yeniden başlatın. 

15 – Daha fazla işlemci gücü için; 

Başlat-Çalıştır-Aç satırına:”Rundll32.e xe advapi32.dll,Process IdleTasks” yazın ve tamam. 

İlgili Yazılar

Yorum Yap