Regedit bir Registry Editörüdür yani Türkçe adı ile kayıt düzenleyicisi yada kayıt defteri denilmekte. Tüm Windows işletim sistemi ayarlarının tutulduğu büyük bir veritabanıdır ve Windows dizini içinde regedit.exe adı ile barınmaktadır. Bu dosya vasıtası ile Windows kayıt defterinizde bulunan tüm ayarlara erişilebilir ve bu ayarları kendinize göre ayarlayabilir, düzenleyebilirsiniz.

Kayıt defterinin içerisinde 5 adet anahtar bulunmaktadır. “Bu 5 anahtar ne işe yarar? İçerisinde ne gibi dosyalar bulunmaktadır ve isimleri nedir?” diye soracak olursanız hemen aşağıdaki paragrafa göz atmalısınız.

Window’un kayıt veritabanı başta “HKEY_CLASSES_ROOT” olmak üzere beş ana anahtardan oluşur.

HKEY_CLASSES_ROOT : Sürükle bırak işlemleri ile ilgili yazılım ayarları, kısa yol ve tüm diğer kullanıcı ara birimi ile ilgili bilgileri içerir. Burada ilişkilendirilmiş her dosya için bir alt anahtar daha bulunur. 

HKEY_CURRENT_USER : O an oturumu açık kullanıcı ile ilgili bilgileri içerir. Burada 7 alt anahtar daha bulunur.

HKEY_LOCAL_MACHINE: Her kullanıcı için aynı olan bu değerler bilgisayarda yer alan donanım ve yazılım ayarları üzerine bilgiler içerir. bu anahtarın altında da 7 alt anahtar bulunur.

HKEY_USERS : Kullanıcı ayarlarının yer aldığı regedit ayarları bölümüdür.

HKEY_CURRENT_CONFIG : Donanım ve yazılımsal olarak dosyaları içerisinde barındırır. İçinde Software ve System olmak üzere 2 ana dosya vardır.

İlgili Yazılar

Yorum Yap